Tuesday, 7 October 2014

RPP EXPRESSING HAPPINESS


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah                       : SMAN 2 Percontohan Karang Baru
Kelas/Semester                      : X/1
Nama Pelajaran                    : Bahasa Inggris
Materi                                     : Expressing Happiness
Skill/Fokus                             : Speaking

I.  Standar Kompetensi
Mengungkapkan makna dalam percakapan transaksional dan interpersonal dalam konteks kehidupan sehari-hari.

II.  Kompetensi Dasar
Mengungkapkan makna dalam percakapan transaksional (to get things done) dan interpersonal (bersosialisasi)  resmi dan tak resmi secara akurat, lancar dan berterima dengan menggunakan ragam bahasa lisan sederhana dalam konteks kehidupan sehari-hari  dan melibatkan tindak tutur: mengungkapkan perasaan bahagia, menunjukkan perhatian, menunjukkan simpati, dan memberi instruksi.

III.    Tujuan Pembelajaran
1.      Kognitif
Produk            : Mengetahui dengan benar ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
Proses             : Memahami berbagai ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
2.      Psikomotor
a.       Melafalkan dengan benar ungkapan-ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
b.      Merespon dan mendemonstrasikan berbagai ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
3.      Afektif (Karakter sosial dan Individu)
Karakter
a.       Ikut serta dalam semua aktifitas pembelajaran selama proses pembelajaran
b.      Bertanggung jawab terhadap tugas yang diberikan
Sikap
a.       Ikut serta dalam proses pembelajaran yang berorientasi pada learner-centered
b.      Bertanya dengan sopan dalam kegiatan pembelajaran di dalam kelas
c.       Mendengar pendapat orang lain dengan baik tanpa menyanggah atau memotong
d.      Berkomunikasi dengan baik, atau apa yang harus diucapkan, dimana, dan kepada siapa
e.       Berpendapat secara baik dalam diskusi

IV.  Indikator
1.      Kognitif
Produk            : Mengetahui dengan benar ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
Proses             : Memahami berbagai ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
2.      Psikomotor
a.       Melafalkan dengan benar ungkapan-ungkapan menunjukkan perasaan bahagia.
b.      Merespon dan mendemonstrasikan berbagai menunjukkan perasaan bahagia.
3.      Afektif (Karakter sosial dan Individu)
     Karakter
a.       Ikut serta dalam semua aktifitas pembelajaran selama proses pembelajaran
b.      Bertanggung jawab terhadap tugas yang diberikan        
Sikap
a.       Ikut serta dalam proses pembelajaran yang berorientasi pada learner-centered
b.      Bertanya dengan sopan dalam kegiatan pembelajaran di dalam kelas
c.       Mendengar pendapat orang lain dengan baik tanpa menyanggah atau memotong.
d.      Berkomunikasi dengan baik, atau apa yang harus diucapkan, dimana, dan kepada siapa
e.       Berpendapat secara baik dalam diskusi

V.    Mode of Learning
Method                 : Problem Based Learning
Model/Strategy     : Diskusi (Sharing)

VI. Learning Material
·   Expressing Happiness
Study the following expressions of expressing happiness!
Expression of happiness
1.      I am so happy to hear that
2.      I am so happy today
3.      I am very glad to accept it
4.      What a happy moment it is
5.      I am happy as you are
6.      I am really glad you come

·        Modelling Dialogue
Roni                 : “Why are you smiling, Anis?”
Anis                 : “Because I’m so happy today
Roni                : “Why?”
Anis                : “Do you remember today is my birthday?”
Roni                : “Really? Happy birthday to you, Anis”
Anis                 : “Thank you”
Roni                : “May I know what did your sister give to you?”
Anis                 : “She gave me a story book”
Roni                 : “I am sure you must be happy with the present”.
Anis                 : “Yes, you’re right. I’m very glad to accept it. She knows that I’m very fond of reading. Especially about legend.”
VII.   Media
Powerpoint percakapan mengenai dialog tentang Expressing happiness.

VIII.       Teaching-Learning Activities
ACTIVITY NUMBER
DESCRIPTION
TIME ALLOCATION






1
Kegiatan Awal (Pre Activity)

1.      Greeting
Mengecek kehadiran siswa
2.      Guru membagi siswa ke dalam beberapa kelompok setiap kelompok terdiri dari dua orang.
3.      Guru memperkenalkan topik yang akan dipelajari
4.      Guru menanyakan beberapa pertanyaan terkait tentang topik
Seperti:
·         Have you ever given a gift ?
·         What do you feel when you get a gift?
·         Can you tell me some words that you use to show your happiness?





10 menit



2
Kegiatan Inti (While Activity)

·         Guru menjelaskan tentang materi pelajaran expressing  happiness dan memberikan contoh ungkapan rasa bahagia di powerpoint.
·         Guru meminta setiap kelompok untuk maju ke depan kelas dan memperagakan dialognya.
·         Guru memberikan kesempatan kepada siswa untuk bertanya sesuai topik.
·         Guru memberikan sebuah problem (masalah) kepada siswa berupa dua situasi yang ahrus dibuat ke dalam bentuk percakapan yang harus diselesaikan dengan cara berdiskusi dengan teman kelompoknya.
·         Guru secara acak meminta siswa untuk menceritakan hasil diskusi kelompoknya.






 60 menit



4
Kegiatan Akhir (Post Activity)

·         Guru memberikan feedback dan mengevaluasi penampilan siswa.
·         Guru memberikan kesempatan kepada siswa untuk bertanya.
·         Guru menjelaskan kembali tentang expressing happiness.

20 menit


IX. Sumber Pembelajaran
·         Bahasa Inggris Untuk SMA/MA Kelas X. CV Sindunata.Halaman 36.

EVALUATION
Make dialogues based on the following situations!
1.      Situation          : Your brother buys a new type of mobile phone for you.
Answer :.......................................................................................................................................................................................................................................................................
2.      Situation          : Your friend treats you in a school canteen.
Answer            : ....................................................................................................................................................................................................................................................................................

X.                Assessment
NO
NAME
Language Skill and Component
Pronounciation
Grammar
Vocabulary
Fluency
Comprehension
1






2






3






4






5






6






7






8






9






10







Rubrik penilaian Speaking
Criteria
Rating Score
Remarks
Pronounciation
5
4

3

2

1
Has a few traces of foreign language
Always intelligible, though one is conscious of a definite accent.
Pronounciation problem necessities concentrated listening and occasionally lead to misunderstanding
Very hard to understand because of pronounciation problem, most frequently be asked to repeat.
Pronounciation problem to serve as to make speech virtually unintelligible.
Grammar
5

4

3

2

1
Make free (if any) noticeable errors of grammar and word order.
Occasionally makes grammatical or word orders errors that do not however, obscure meaning
Make frequent errors of grammar and word orders, which occasionally obsecure meaning.
Grammar and word order errors make comprehension difficult, must often rephrase sentences
Pronounciation problem to make speech virtually unintelligible
Vocabulary
5

4

3

2

1
Use of vocabulary and idioms is virtually, that of native speaker.
Occasionally uses inappropriate terms and must rephrase ideas because of lexical and equities.
Frequently uses the wrong word, conversation somewhat limited because of inadequate vocabulary.
Misuse of words and very limited vocabulary makes comprehension quite difficult.
Vocabulary limitation so extremes as to make conversation virtually impossible.
Fluency
5

4

3

2

1
Speech as fluent and efforts less as that of native speaker.
Speed of speech seems to be slightly affected by language problem
Speed and fluency are rather strongly affected by language.
Usually hesitant, often farced into silence by language limitation.
Speech is so halting and fragmentary as to make conversation virtually impossible.
Comprehension
5
4

3

2


1
Appears to understand everything without difficulty
Understand nearly everything at normal speed although occasionally repetition may be necessary.
Understand most of what is said at slower than normal speed without repetition.
Has great difficulty following what is said can comprehend only “social conversation” spoken slowly and with frequent repetition.
Can not be said to understand even simple conversational English.


Mengetahui,                                                                            Langsa, 10 Juni 2014
Kepala Sekolah                                                                       Guru Bidang Studi,


Samsul Bahri, M. Pd                                                               Nurul Hidayani, S. Pd.i

0 comments:

Post a Comment

sealkazzsoftware.blogspot.com resepkuekeringku.com